Badem Bıyık Cumhuriyet'ine Septik Bir Bakış Açısı

 


 

 

"Durmadan hazırlanmalıyız, hem de hiç durmadan... Zamanı gelince uygun boşluk bulunca maratona geçeriz. Bazıları benim için 'korkak' diyor ama basından kaçmak, çok önemli bir manevradır. Dikkatli olmalıyız. Erken harekete geçersek tepemize binerler. Baska kuvvetler var bu ülkede. Bunları hesap ederek temkinli yürümekte yarar var... Adliyede, mülkiyede ve devletin kurumlarında yer alan arkadaşlarımızın varlığı, ferdi mevcudiyetler olarak değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. Gayemizin teminatıdır." 

                                                             Fettullah Gülen

       Cumhuriyet’in ilk elitleri gibi cemaat de Anadolu insanına toplumda statü sağlıyor. Ama ne yazık ki bu statü soyut ve bir o kadar da basmakalıp. Cehaletinden cesaret alan ve bundan zerre şüphe etmeyen ama soyut statüsü dolayısıyla kibrinden geçilmeyen bir orta kesim oluştu. İşin trajik tarafı da şu ki; toplumun en alt katmanı tıpkı cumhuriyet’in ilk yıllarındaki gibi modarniteyi ve uygarlaşmayı cemaatin içerisindeki rol modellerden veyahut onların literatüründen seslenecek olursak “Abla ve Abi” gibi önderlerinden öğreneceklerini düşünüyorlar.

          Cumhuriyet’in ilk elitlerinin elindeki Atatürk dogması cemaat içersinde din kalkanı şeklinde ele alınıyor. Yani hiçbir şekilde eleştiri kabul edilemez ve sistem haricinde bir düşünce yapısı düşünülemez. Nasıl ki cumhuriyetin ilk elitleri “biz varsak sizde varsınız” söylemiyle hareket ettiyse ve kendisini bı memleketin asıl sahaibi gibi gördüyse günümüz aktörleri de “biz olmadan siz de olamazsınız” demektedir.

          Cemaat toplumunu inşa edenler Cumhuriyet elitlerini ve statükocu zihniyeti çok iyi etüt etmişler… Saldırdıkları noktaya yine onları örnek alarak din eksenli bir yapı oluşturmaktalar.

           Bu ülkede din devleti falan kurulmayacak, söylediklerimi ona yormayın ki statükonun cahil halka verdiği korkulardan bir tanesidir bu yalan. Mesele o değil ama toplum hiçbir zaman zorgulayıcı bir kimlik elde edemeyecek.

            Atatürkçü yapıyı bir dogma gibi gören toplum şimdi de cemaati eleştirilemez olarak görüyor ( Söylemim cemaatin içerisinde olup onları eleştirme yetisinden uzak insanlar için. Aklı başında herkes her konuda eleştiri yapabilir ki bu insanın yaratılıştan gelen ve özgürlüğünü temsil eden en önemli yeteneklerinden biridir. )

          Fotoğraf karesi Anadolu’da çok daha net…

          Modernite ve uygarlığı çıplaklık olarak gören ve batının ahlaksızlığını ilericilik olarak savunan cumhuriyet’in ilk elitlerinin aksine cemaat toplumunun kanaat önderleri liberalizm maskesi altında eşitlikçi, özgürlükçü bir düşünce ile her sese açık olduklarını TEK bir sesle dile getiriyorlar. Bu yapının önemli isimlerinden birinin Metalica konserine giden insanları “Aczimendi Müsvettesi” olarak görmesi bu tespite harika bir temsil. Her neyse badem bıyık günümüz Anadolu’sunda toplumsal statünün simgesi, din eksenli bir çağdaşlığın alemet-i farikası.

         Güçlüler… Tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki statüko kadar güçlüler…

         Filler ve Çimen ilişkiside burada gizli. Dönemin vazgeçilmezleri 87 senelik iktidar ve statükoalrını kaybetmemek için cemaatle savaş halinde. Ama futbola merakı olanlar iyi bilir bir mücadelede her zaman geriden gelen taraf avantajlıdır. Zor olan skoru korumaktır 

          Filler ve Çimen ilişkisi bir başka yazının konusu olsun…

 

         Ps: Bu arada Filler ve Çimen demişken, insanların kafasında sen hangi taraftasın sorusu şekillenebilir. Ben kendimi bir fare olarak görüyorum. Ama Malcom X’in deyimiyle Tarla Faresi… 

 

C.Ç 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !