big brothers watch you / Ya da Okyanus Ötesine Selamlar Olsun..

 

  George Orwell  nerdeyse yarım asır önce kurgulamış. Ve tarih olarak 1984'ü vermiş... Komik ama Bilim Kurgu için genellikle 21 yada 22. Yüzyıllar hayal edilirdi. Yazar gerçekten Nostradamusvari bir şekilde 20. yüzyılıın son çeyreğini belirlemiş kafasında. Ve biz her zaman olduğu gibi bir yüzyıl geriden geldiğimiz için bu kitaptaki yaşananları bile anca 2010'larda yaşayabildik. 

Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya. . . Kürselleşen Dünya değil de nedir? 
Bir Ülke hayal edin düşmanının, yani savaşılan ülkenin zaman zaman değiştiği, Düşman değiştikçe, tarih, bütün kayıtlar, belgeler, haberler de değiştirildiği...

Okyanusya’da insanlar sürekli olarak, devlet yani devlete egemen olan parti tarafından izlenmektedir. Her yerde çift taraflı görüntü veren tele-ekranlar vardır. Bunlar hem yayın yapar, hem de bulundukları yerdeki ses ve görüntüleri merkeze taşır. ( Aklınıza gelen şeyleri tahmin etmekten öte biliyorum: ) 

Hiç kimse hiçbir zaman bunların denetim alanının dışına çıkamaz! İnsanların düşünceleri ise “yenikonuş” diliyle biçimlendirilmektedir.
Çünkü bu dil bireyleri sadece partinin istediği biçimde düşünmeye ve düşüncelerini de bu biçimde ifade etmeye koşullamaktadır.Zaten ayrıca bir “Düşünce Polisi” de kurulmuştur.

Devletin ya da devleti denetleyen partinin belirlediği düşüncelerin dışına çıkanlar, mevcut düzeni sorgulamaya çalışanlar, bu polis tarafından izlenir, yakalanır ve işkenceden geçirilerek beyinleri yıkanır, “düzeltilir”.

Parti görüşlerinin yani devlet düzeninin egemenliği “çift düşün” yöntemiyle sağlanır:

 

İnsanların tüm düşünce yaşamları sadece “yenikonuş” diliyle değil, “çift düşün” sistemiyle de biçimlendirilir.“Çift düşün” düzenine ilişkin sloganlar şunlardır:

Savaş barıştır.

Özgürlük köleliktir.

 

Cehalet kuvvettir.

 

Tabii bu sloganların tersi de doğrudur:

 

Barış aslında savaştır.

 

Kölelik gerçek özgürlüktür.

 

Kuvvet cehaletten doğar.

  

Asıl bombayı sona sakladım Okyanusyada Seks Yasaktır : ) 

 

Okyanusya Demişken... Okyanus Ötesine Selam Olsun: ) 

 

ps: Büyük Birader Bizi Gözlüyor. Yani Büyük Abi! Ne ilginç Değil mi? 

 

C.Ç 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !