Bizi Sevenleri Üzmeyelim Baba. . .

Bu günlerde kendisini Galatasaraylı sanan, Galataraylılığın ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu iddia eden o kadar çok kişi var ki... Elinizi sallasanız kendisini Galatasaraylı sanan, sadece galip geldiğinde G.Saray formalarıyla endamı arz eden tuhaf tiplere rastlıyorsunuz. Galatasaray tarihinin en kötü günlerinde bana gerçek Galatasaraylılığı öğreten ADAM'la tanışmanızı istiyorum. Bende birçokları gibi Galatasarayın altın çağında çocukluğunu yaşayan jenerasyonla tanıştım sarı kırmızıyla. Manchester United zaferi Galatasaraylılığımın ilk zamanlarıydı sanırım.  Yıllar sonra düşünce başarının cazibesine kapılmışım. Ama 14 yıl şampiyonluğu bekleyen taraftarları düşünüyorum da onları Galatasaraylı yapan neydi? 

Şöyle bir etrafınıza bakın. İsmi metin olan arkadaşlarınız varsa bir sorun sana bu ismi kim koydu diye? Dikkatlice baktığınız da Metin isimli kişilerin hemen hemen aynı yaş grubu insanlar olduğunu göreceksiniz. 

 

İşte bunun sebebi Sevgilisinin; "-"Ya ben ya Galatasaray" demesi üzerine, "-Tabiki de Galatasaray, çünkü senden daha vefalı" diyebilen bir kişilik yatmakta. 

 

Düşünsenize  vefatının üzerinden yıllar  geçmiş. Futbolu bırakalı  neredeyse yarım asır olacak bir futbolcuya dünyanın neresinde her maç " Taçsız Kral Metin Oktay, Tek Aşkıydı Galatasaray, Senin Gibi Cimbomluyu Unutur mu Bu Taraftar" diye tezahürat yapar? Bunu anlamlandırmak için onu  tanımak lazım. İşte bu yazıyı yazma nedenim tam olarak da bu. Gözünüzde canlandırsanıza Ezeli rakip Ebedi Dost Fenerbahçe yıllarca Metin Oktay'ı almak için mücadele eder durur. Günlerden bir gün meşhur zenginlerden Fenerbahçeli müslim bağcılar’ın “rakamları sen yaz!” diyerek uzattığı transfer sözleşmesini “bizi sevenlere ihânet etmeyelim baba!” sözleriyle reddederek paranın satın alamayacağı şeyleri master carttan evvel bizlere anlatmış şahsiyettir. 

 

Ve yıllar sonra jubilesinde rakip olarak Fenerbahçe'yi istemiş Maçın son dakikalarında Fenerbahçe efsanesi Can Bartu'yla formaları değiştirerek onu Fenerbahçe formasıyla görmek isteyenlerede Türkk spor tarihinin unutulmaz jestini yapmıştır. 

 

Öyle bir ADAM'dan bahsediyoruz ki; kendisine maç sırasında tekme atan futbolculara kin olmasin diye dönüp bakmayan, insanların galatasaray'lı olma sebepleri arasında en önemli nedenlerden birisi olan, Bir Fenerbahçe maçında tarihe geçen ağları yırtan gol sonrası yırtık belli olmasın diye oraya şemsiye asan, deplasmanda Fenerbahçeyi yendikleri maçta 3 gol atıp soyunma odasında ağlamaklı duran nedenini soranlara yarın manşetlere cıkacagım allah şımartmasın diyen,Göztepe'nin Galatasaray'ı 1-0 yendiği bir maç sonrasında, kendisini marke eden ve maç boyu nefes aldırmayan 18 yaşındaki defans oyuncusunun kendisiyle resim çektirmek istediğini söylemesi üzerine; Sen benimle değil ben seninle resim çektirmek istiyorum. Bugün maçın kahramanı sensin diyebilen nev-i şahsınamünasır bir karakter timsali... 

 

Aynı zamanda Yeşilçam'da başrol oynayan ilk ve tek futbolcu olma şerefine nail olan Metin Oktay filminin kanımca en can alıcı sahnesinde pahalı bir restorana  2 hatun kisi ile girer. Hatunlar para yeme cabasinda, genc Metin temiz bir kiz arayisindadir...

 

garson*: ne alirsiniz ?

hatun 1 : mantarli fileminyon.

hatun 2 : karides kokteyli.

metin oktay (sinirli bir sekilde) : bana su getir hakkiiii !!!

 

Bana su getir Hakkı cümlesinin alt metnini iyi okumanızı tavsiye ederim. 

 

Düşünebiliyor musunuz? Metin Oktay'ı Askeri cunta darbe sonrası maç günlerinin izin defterine yazılmaması sebebiyle 8 gün askerden erken terhis olduğunu iddia ederek hapse atar ve 45 gün hükümlü olarak hapiste yatar ve çıktığı gün Galatasaray'ın rakibi Cumhuriyet kupasında Karagümrük. Gündüz Kılıç o sözleri söyler: "karagümrük''e karşı seni oynatmak istiyorum. üzülme,verebileceğini ver. sen bize çok maç kazandırdın. bugün de senin yüzünden kaybedelim. seni hasretle bekleyen seyirciye ne olur bu saygıyı gösterelim." maç biter.oyun bitiminde yorgunluktan sahadan kusarak ayrılan kral'ın ismi maçın iki golünün sahibi olarak kayıtlardaki yerini almıştır bile.

 

galatasaray:3 karagümrük:0

 Kariyerlerii boyunca 10 kulüp dolaşıp her birinde, "babam da bu takımı tutardı", "doğum yerim burası zaten, memlekete döndüm", "bana sahip çıktılar güvenlerini boşa çıkarmak istemiyorum" gibi laflar eden günümüz futbolcularına hayran olan toplumumuzun Metin Oktay'ı yakından tanıması gerçekten çok önemli. Galatasaray ne zaman kötü oynasa galatasaray taraftarı metin gibi oynayın diye bağırır, işte bu aslında futbolculara adam olun lan demenin en ağır  söylemidir anlayana...

 

Şimdi soruyorum kaç ülkeye, kaç takima nasip olmuştur ki böyle bir futbolcu ?

 

Ben elimden geldiğince tanımayanlara Kralı anlatmaya çalıştım. Ancak inanıyorum ki benim anlattıklarıma nazaran Kralın Galatasaray hakkındaki şu sözleri kendisini fazlasıyla anlatmaktadır; 

"Bence Galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır. Galatasaray'ı işte bunun için tercih eder ve Galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım."

 

Metin OKTAY

 

C.Ç

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !