Gazeteci tutuklanamaz arkadaş ( ! )

 

 
Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
           
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
 
Anayasamızda yer alan bu madde gerçekten de geçerli mi sizce ülkemizde? 
 
 
Dil bakımından kanun önünde eşit değiliz ana dillerinde savunma yapamayan tutuklu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var bu  ülkede... 
 
 
Irk bakımından kanun önünde eşit olmadığımızın kanıtı zaten bu ülkedeki ayrışma... 
 
Renk bakımından bir eşitsizlik söz konusu olmasa da Cinsiyet bakımından eşitsizlik için Bkz. 3. sayfa haberleri ( Töre cinayetleri, küçük gelinler, kadına şiddet v.b ) 
 
 
Siyasi düşünce bakımından kanun önünde eşit miyiz? Bu sorunun cevabını yazmaya gerek bile duymuyorum ! 
 
Felsefi inanç bakımından kanun önünde eşit olmadığımızın  kanıtı olarak Evrim'e inanan bilim adamlarının düştükleri durum kafi olabilir. 
 
Din ve Mezhep bakımından kanun önünde eşit olsaydık bu ülkede yurttaşlarının % 98'i müslüman olan bir toprak parçasında milletin vekili olarak başörtülü bir kadın Meclis'te olurdu! Veya sırf Türk Sünni kalıbına oturmadığı için bu ülkenin merkezinin dışında kalan insanlar olmazdı. 
 
 
 
Ve geldik en önemli noktaya;
 
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
 
Şimdi malum gazeteci tutuklamaları oluyor ve birileri çıkıp da nasıl gazeteci tutuklanır diye ortalığı 56'ya veriyor. 
 
Pardon ama bu ülke de gazeteciler tutuklanamaz diye bilmediğimiz bir yasa mı var? 
 
Bu ülke de asker de tutuklanır, siyasetçi de, bürokrat da işçi de, memur de... Şayet suç işlemiş ise bu ülkede herkes tutuklanmalı!
 
Ancak önemli bir nokta var! Şimdi bu tutuklanan gazeteciler sahiden de gazetecilik faaliyetlerinden ötürü mü tutuklandı acaba yoksa farklı bir sebebten ötürü mü? 
 
Bu aralar pek moda hükümeti eleştiren gazeteciler tutuklanır, okyanus ötesine dokunan yanar gibi sloganvari söylemler...
 
Yahu bu ülke de yıllarca okyanus ötesine sallayan Hikmet Çetinkayalar, hükümete ana bacı sövme noktasına gelen Bekir 
 
Çoşkunlar, Yılmaz Özdiller, Emin Çölaşanlar tutuklanmıyor da Dicle Haber Ajansı muhabiri tutuklanıyorsa orada durmak lazım arkadaş! 
 
 
Bu ülke de herkes kanun önünde eşittir! O Kadar yozlaşmış bir ülke ki ilk defa Anayasadaki eşitlik ilkesi bir kere düzgün işlemeye başladı o zamanda bizim yanlışları doğru gibi gören insanımız ne yapacağını şaşırdı. 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !