Embed

III. Dünya Savaşı

 

Tarih tekerrürden ibaret derlerdi de inanmazdım...

Windows 8'i incelememin ardından bu sözün geçerliğinden zerre şüphem yok. 90'ların başı ile son bulan soğuk savaşta yer alan ülkelerin yerini şimdi teknoloji şirketlerinin rekabeti almakta.

Öyle ki Abdullah Gül'ün silikon vadisi ziyaretinde Apple CEO'su Tim Cook'un Reis-i Cumhur'a : Mısır devrimi sırasında ortadoğuda Apple satışlarımız pik yaptı demesi arif olanın anlayacağı bir örnek olur düşüncesindeyim. 


1970'lerde yaşanan o süreç ile günümüzde ki bu rekabet arasındaki benzerlik inanılmaz derecede insanı hayrete düşürüyor. O yıllarda iki amatör Steve Jobs ve Bill Gates iki ayrı kulvarda hayallerinin peşinden koşmaktadır.

Steve Jobs dahi arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple şirketini kurarlar. Bill Gates de teknoloji delisi dostalrı ile yazılım şirketi Microsoft'u... Steve kurduğu şirketi bir korsan gemisine benzetirken Bill Gates'in Microsoft'u ise İngiliz Donanmasına girmeye çalışan bir denizci adayıdır. ( bkz: Apple & Microsoft'un IBM ilişkisi ) 


O dönemde bir marka var ki, belki de bugün ki teknolojik dünyamızın şekillenmesinde en büyük katkısı olan bir şirket; Xerox... Çin'in barut ve kağıdı bulması ve sonrasında bunu Avrupa'nın işlemesi neyse Xerox'un icatları ve bunu işleyen Apple & Microsoft ilişkisi de odur... Apple'ı Apple yapan hemen hemen her şey Steve Jobs'ın Xerox'a yaptığı bir ziyaretin sonucudur. Hatta öyle ki Apple Xerox'dan çalar Microsoft da Apple'dan. .

Xerox, ABD kökenli uluslararası bir teknoloji şirketi olarak faaliyet gösterir. Ürünlerinde daha çok fotokopi, tarayıcı ve yazıcılar donanım olarak ön plana çıkmakla birlikte bu ortamlarda çalışan özel yazılımlar da üretmektedir.

Bu şirket 70'lerde Xerox Palo Alto Research Center veya bilinen ismiyle Xeroc Parc'ı kurar.. Bu merkez mouse, pencereli grafik arabirimleri, (Bu gün kullandığımız tüm sistemlerin atası olarak kabul edilen pencereler, kalsörler, kısayollar v.b ) ethernet gibi onemli buluşlara imza atar.

İşte hikaye de burada başlar. Steve Jobs bir gün bu merkezi ziyaret eder ve pencereli grafik arabirimlerini gördüğü an nutku tutulur. Ve bu sistemi (Ç)alarak rüyası olan MAC'e taşır. Bu bilgisayarlar için bir devrim kabul edilir. Steve Jobs bu devrimi gerçekleştiriken Bill Gates'de tarihin akışını değiştiren o anlaşma masasındadır.

Bill Gates ve arkadaşları IBM' ile yazılım anlaşmasına imza atar. Anlaşmadaki bir madde belki de dünyanın kaderini değiştirmiştir. Gates der ki IBM yetkililerine; Hacı abiler ben bu sistemi yalnız IBM bilgisayarlarında değil tüm bilgisayarlara satabilirim. IBM yetkilileri de tuhaf bir şekilde kabul eder ve Microsoft efsanesi doğar. Apple'ın Xerox'dan (Ç)aldığı pencereli grafik arabirimlerini Microsoft'da Apple'dan hacılar...

O dönem Steve Jobs ben bu sistemi sadece kendi pclerimde kullancağım dememiş olsaydı Microsoft bu kadar büyüyemeyeckti. Steve Jobs inatla kendi sistemlerinin sadece kendi donanımlarında yer almasını istedi ( Kapalı işletim sistemleri ) Microsoft'da inatla tüm pclere açık olduğunu duyurdu. (Açık işletim sistemi )

Ve dünyanın nerdeyse tüm bilgisayaralarında Windows işletim sistemleri kullanılır oldu. Ve Steve Jobs ölmeden önce tarihi bir itirafta bulunarak evet bilgisayar savaşını Microsoft'a kaybettik dedi.

Ama savaş yeni başlıyordu. Steve Jobs son hamlesini yapmamıştı. Mobil savaşlar dönemi başladı ve tarihin tekerür ettiği anları yaşıyoruz.Apple bu savaşı kazanmakla kalmadı yeni bir evren yarattı. iPhone kullanan herkesin çok iyi bildiği grafik ağırlıklı işletim sistemi ve uygulama dünyaları yeni evrenin vazgeçilmezi oldu.

Şimdi Windows 8 bu evrende yine geçmişte yaptığını yapmak için sahne aldı.Windows 8'in yeni işletim sistemi bu savaşın ilk yıllarına çok ama çok benziyor. Microsoft uygulama merkezleri, Grafik ağırlıklı işletim sisteminin özü ve mantığı Apple'ın devrimini çok ama çok anımsatıyor.

Apple'ın yarattığı bir evrende bir savaş ne derece mantıklı orası muamma ama dediğim gibi Tarih tekerrürden ibaret gençler...

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !