Rocky Haklı Galiba ; Acı Yok!


Metrobüsle Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçerken şu meşhur; “Kafası Karışık Adam” isimli şarkı listemden “Ben İnsan Değil miyim?” çalıyordu. O an aklıma ne alakaysa birkaç sene evvel “Çok Fazla Acı Var” diyerek üzerinde bulunduğum köprüden atlayan sosyoloji profesörü geldi.

İnsanın aklına olmadık yerlerde olmadık düşünceler gelebiliyor. Mesela şimdi içi boş bir parantez açsam sizde neler çağırıştır deneyin görün. (                    )

Konumuza geri dönecek olursak Sosyoloji Profesörü “Çok Fazla Acı Var” diyerek ölüme gittiğinde bana çok koymuştu. Ablacım sende bunu söyleyip kolaya kaçıyorsan biz b.ku yedik demiştim zamanında. İşte bu gün rahmetliyi tekrar yad ederken İbrahim TATLISES sayesinde  düşündüm de; şu sürekli eleştirdiğimiz, yolda gördük mü surat ekşittiğimiz, kimimizin cahil, kimimizin popüler söylem ile apachi, kimimizin fos, kimimizin özenti ve bir çoğumuzun eğitimsiz olarak nitelediği gençlerin aslında müthiş güçlü karakterler olduğuna karar verdim. Onca acı var ve buna rağmen hayatlarını şekilcilik üzerine, keyif üzerine, anlık mutluluklar üzerine, vurpatlasın çal oynasınlar üzerine kuruyorlar. Gerçekten zor iş vesselam. Bakınız genç profesör ablamız güçlü olaydı atar mıydı kendini köprüden       “Çok Fazla Acı Var” diyerek.

Ben bunları düşündüğüm sırada metrobüs yoluna devam ettiği için inmem gereken durağa geldiğimi gördüm. İnmek için hareketlendiğim sırada “Çok Fazla Acı Var” dedim istem dışı ve seli bir şekilde. Ve tuhaf bir şey oldu, zaman algısı kaybolarak bir anda gözümün önüne;

Diyarbakır’da polise taş attığı için terörist muamelesi görerek 12 yaşında çocuk olarak hapse girip 18 yaşında terörist olarak çıkan çocuklar, Gazze’de ilaç bulamadıkları için soğuk algınlığından  zaatüreye oradan da ölüme uzanan süreçte o küçük bebeğin ailesi ve Filistinli Doktorların çaresizliği, Aynı diş fırçasını kullanan 7 kardeşin hüznü, Albino oldukları için Tanzanya’da büyücülerin gazabına uğrayarak linç olan sarı saçlı beyaz tenli çocuklar, Sudan’da soykırıma uğrayan çocuklara dayanamayarak intihar eden gazeteci, 90’larda annesine tecavüz eden Sırp askerinin babası olduğunu öğrenen Boşnak delikanlı, Babasının kızlık testi için ilişkiye girerek hamile bıraktığı o meçhul kız ve tabii ki şarkıdaki gibi çocuk olamadan kadın olan ünzileler geldi….

 Aslında liste devam eder ve ben son durağa kadar öyle ayakta kalakalırdım da sağ olsun yanımda duran genç kızın telefonu çaldı. Beni bu buhrandan uyandıran melodiye müteşekkir olmam gerekir sanırım ama kaderin bir cilvesi olsa gerek o melodi bu yazıyı yazmama sebep olan şey. Ne mi çalıyordu?

Buyurun dinleyin…

http://fizy.com/#s/1ny31l

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !