Siraküza'dan Dönen Gençlik !


Fark ettiniz mi son yıllarda genellikle Ecdadıyla övünen siyasi şahsiyetlerin artık ülkenin genç nüfusuyla göğüs kabarttığını ?

Evet doğrudur Avrupa ve Dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerinden birisiyiz. Ama gel gör ki Nüfus piramidimizdeki orta kısmın genişliğiyle refah düzeyi arasındaki uçurum evlere şenlik !

Tamam genç ve dinamik bir jenerasyona sahibiz lakin bu gençliğin güzel ve yalnız ülkesiyle bağı Ne /Nasıl ?

Soru güzel, Cevap trajik !

Ülke gençliğinin apolitikliğinden, duyarsızlığından, vurdumduymaz tavırları ve aidiyet duygularının yoksunluğundan söz etmeyeceğim. Çünkü bu konularda tonlarca köşe yazısı, makale, kitap, roman, film ve tez var. . .

Ama neden kimse eleştirirken böylesi tutarsız, duyarsız, hissiz, şevksiz gençliği ortaya çıkaran etkenlerden söz etmez?

Sakın ola bana 12 Eylül sonrası apolitik olmaya mahkum edilmiş Gençlik Edebiyatı yapmayın. NETEKİM ( ! ) bu tez geçerliliğini günümüz gençliğinin haline bakılarak çürütülmüş vaziyette.

Yahu 90’larda doğan ve günümüz gençliğini temsil etme yetisine sahip arkadaşların haline bakıp onların apolitik oluşunu lanet olası Darbe sürecine bağlamak kolaylığa kaçmaktır kanımca.

Mesele daha derin, daha içsel… Bu kadar yüzeysel açıklanabilir bir hadise değil.

Apolitik olmak Türkiye’de 80 sonrası kuşağa yaftalanmış eskimeyen bir eleştiri.

Riyakar bir tebessümle yıllardır; “Gençler neden siyasetle ilgilenmiyor? Bu nasıl gençlik? Biz sizin yaşınızdayken…” cümleleri kurulur.

Peki bu soruları sormak yerine madalyonun diğer yüzünü ele alalım. Mahalle jargonuyla konuşacak olursak; “Tersten Çakalım.”

Evet 80 sonrası, 90 sonrası, ve muhtemel ki milenyum nesli Apolitik !

Sebebi ise siyaseti foseptik çukurundan akan su şeklinde görmeleri olabilir mi? ( Şahsen benim görüşüm bu şekilde )

Siyasal örgütlenmelere bakarsanız ( AKP, CHP, DP, BDP, SP v.b ) Bu yapılarda zihni açık gençlerden ziyade militanlara yer var. Ve bu militarist güruhun körü körüne inanmaları beklenir. Soru sormak, ve Sorgulamak katiyen yasaktır. ( Bu tarz vakalara HAŞA şeklinde yaklaşılır )

Aslında tersten bakıldığında bazı şeylere anlam da verebilirsiniz.

Belki de gençliğin Apolitikliği de siyasal bir duruş ! Pis bir siyasetin içinde bulunmaktansa siyasi bir oluşum da konumlanmamak Aklı Selim geliyor olabilir.

Bu yazıyı yazarken zihnimde Sirakuza’dan dönen Aristo görüntüsü şekillendi. Aristo zamanında devlet adamlarını ülkenin kuzeyinde bulunan Sirakuza’ya götürür ve bu uzun yolculuk esnasında devlet adamlığının kolay düşünürlüğün zor olduğunu ve filozof devlet adamının ideal düzene gidilme yolunda önemli olduğunu uzun uzun anlatırmış.

Ama gel gör ki Aristo’nun Sirakuza’dan hep boynu bükük, kalbi kırık ve hayal kırıklığı ile dönüşünü izleyen Antik Yunanlılar Aristo’yu üzgün gördüklerinde hep;

“ Hayırdır Sirakuza’dan mı döndün yine?” derlermiş. Antik Yunan’dan kalma bu deyim günümüz gençliğine de uymuyor değil.

“ Galiba Gençlik Sirakuza’dan dönüyor.”

C.Ç

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !