Yeni Dünya Düzeni ve Twitter Gazeteciliği

 

 80’lerin sonunda doğan birisi olarak 90’ları başında çocukluğumu yaşadım. Asılında çok önemli iki devir arası Araf’ta kalan bir jenerasyonun temsilcileriyiz biz. Ne 80’lerin politik olmaya çalışıp kandırılan ama doğru yanlış en azından fikir sahibi olanlar arasında yer aldık, ne de 90’ları temsil eden apolitik ve günübirlik maceralardan keyif alabilen optimist güruhun içerisinde bulunduk.

Ama her şeye rağmen 21. Y.Y’ın en önemli olaylarına tanıklık etme şerefine nail olduk. Bunlarla ilgili olarak tonla yazı, makale ve tez yazılabilir ama benim sözünü edeceğim olay şu; Dünyanın seyrini değiştiren o büyük olaylar sonrası ortaya çıkan yapılar. Özellikle de medya da.

1991 yılındaki 1. Körfez Savaşını Televizyondan izlediğimde havai fişek gösterisi sanmıştım. Bu olay sonrası bir dünya markası halini alan CNN o gün termal kamera görüntüleri servis ettiğinde dünyada bu kadar popüler değildi. İşte mesele de o. 1 Körfez Savaşının en önemli kazananı tabi ki de bu gün bir dünya markası olan Cnn Inernational olmuştur.

 11 Eylül sonrası Baba Bush’un velihat prensi G.W.Bush’un babasının izinden gidip  Ortadoğu’ya balıklama atlaması sonrasında çıkan Afgan savaşının kazananlarından bir tanesi de malumunuz Arap yarımadasının en popüler markası halini almış El – Cezire televizyonu oldu.

 Bunları anlatmamın tek bir nedeni var; Wikileaks olayı da en az 09/11/01 faciası ya da Körfez savaşları kadar derin etki yaratacak bir vaka. Bunu anlamak güç değil. Yine aynı duygularla ekran başındaydık. Ama tek farkla.; Bu sefer aptal kutusu diye nitelenen Televizyonun değil ( -ki Tv başında bekleseydik sabaha kadar yayınlarına devam eden haber kanallarının akışını seyretmek zorunda kalacaktık ya neyse) İnternetin başından takip ettik bu tarihi olayı.

 Günümüz internet çağı masallarını anlatmak niyetinde değilim. Anlatmaya çalıştığım husus şu ki Wikileaks olayının en önemli kazananı tartışmasız Twitter’dır!

 Ülkemizin ulusal gazetelerinin internet sitelerinde ki gece editörleri tahminen pizzalarını yiyip Amerikan dizilerini izlemekte olduğu sıralarda Twitter’da bir grup aktivist( evet onlarda internet aktivistidir kanımca ) harıl harıl bilgiye ulaşmak ve bu bilgiyi trans ederek hizmete sunmak için KARŞILIK beklemeksizin çalışıyorlardı. Bu güruhun ele başı da  popüler olması sebebiyle Cüneyt Özdemir ‘di. Twitter üzerinden de söyledim de sırf o geceki performansından dolayı ülkedeki en prestijli Gazetecilik ödüllerini hak etti bence.

 Velhasıl kelam; Wikileaks olayı dünyanın siyasi konjektürünü değiştirecek bir etki yaratır yaratmaz orası meçhul ama 1.Körfez savaşıyla Cnn arasındaki ilişki ve11 Eylül sonrası Afgaistan saldırısı El-Cezire arasındaki ilişki ne ise Wikileaks Twitter ilişkisi de odur.

 

 

C. Ç 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !